Новини

Новини
ВУЗФ със силно участие във важна среща на бизнеса с науката в областта на информационните и комуникационните технологии
11 2 16

ВУЗФ със силно участие във важна среща на бизнеса с науката в областта на информационните и комуникационните технологии

ВУЗФ доказа сериозния си академичен ангажимент към темата.

Доц. Евгени Евгениев, Зам.-ректор по европейските проекти и продължаващото обучение на ВУЗФ, направи въвеждащата презентация и модерира дискусията. Срещата бе организирана от Министерство на образованието и науката, проведена в Столична община на 11 февруари, на тема „Научноизследователски приоритети и проекти в ИКТ сферата и публично-частното партньорство“.

В своята презентация доц. Евгениев отбеляза важни тенденции в развитието ИКТ индустрията в глобален мащаб, като насочи вниманието на аудиторията към конкретни области на развитие на научно-изследователската и развойната дейност (НИРД), които биха могли да намерят сериозно приложение в България. Той акцентира и на европейските политики и направи анализ на състоянието на ИКТ индустрията в България в сравнение с другите страни-членки на ЕС.

В провелата се дискусия взеха участие представители на ВУЗФ, на водещи браншови асоциации в сферата на ИКТ, председателите на БАСКОМ и БАИТ, както и генерални мениджъри на международни компании като HP, VMWare, SAP-LAB, а също така и на редица успешни български компании, като "Мусала Софт", "Орак Инженеринг" и др. Присъстваха и авторитетни изследователи от университети, висши училища и научни институти. Сред участниците в срещата бяха представителите на ВУЗФ –  доц. д-р Евгени Евгениев, зам.-ректор по европейските проекти и продължаващото обучение, д-р Даниела Илиева-Колева и Никола Димитров, преподаватели към съвместните програми на ВУЗФ и Шефилдския университет – членове на научното звено "Иновации" на висшето училище.

Инициативата за дискусията бе на заместник-министърът на МОН проф. Костадин Костадинов, който очерта приоритетите на министерството за финансиране на ИКТ индустрията и НИРД дейностите чрез публично-частни партньорства към Фонд „Научни изследвания“.

През последните години бизнесът дава повече пари за наука, обобщи наблюденията си проф. Костадинов, и като се обърна към представителите на деловите среди добави, че очакването към бизнеса е той сам да определи приоритетите си за научните изследвания в областта на ИКТ.

Заместник-кметът на Столична община д-р Тодор Чобанов изрази задоволство, че в София ръстът в сферата на информационните и комуникационни технологии е значителен, което би допринесло още повече за развитието на икономиката на града. Тенденцията, подчерта той, е в контекста на приоритетите на приетата на 28 януари т.г. Иновационна стратегия за интелигентна специализация на София.

Дискусията включи въпроси, свързани с интелектуалната собственост, нормативната уредба за публично-частно партньорство, конкретните приоритети за научни изследвания в ИКТ областта като обработка на големи база данни, високомощностни пресмятания, облачни технологии, кибер сигурност и запазване на данни, телемедицина, машинно обучение.  Бяха посочени положителни примери за сътрудничество между компании, научни институти и университети.

В последните години Висшето училище по финанси, бизнес и предприемачество организира форуми и конференции в сферата на ИКТ и доказва своя сериозен ангажимент към една от най-бързо развиващите се сфери. Като допълнителен принос в областта на информационните технологии ВУЗФ разработи магистърска програма "Бизнес анализ и ЕРП решения", която има сериозен успех и интерес сред студентите. От есента на 2016 г. висшето училище ще стартира и бакалавърска програма в същата насоченост " ИТ анализ и бизнес стратегии", чиито прием вече започна. 

СНИМКИ